RECEPTY OD MARUŠKY

Právě je : - Přeji Vám hezký zbytek dne a děkuji za návštěvu...

Dnes je .

Vepřové maso

Vepřové kotlety se šlehačkou

Suroviny:  4 vepřové kotlety (vepřové nebo kuřecí řízky), 1 smetana ke šlehání, 20 dkg tvrdý sýr, 10 dkg šunky, 4 větší cibule, sůl, pepř, sádlo.

Vepřové kotlety naklepeme, z obou stran osolíme a opepříme. Cibuli nakrájíme na tenčí kolečka. Cibule by mělo být tolik, aby pokryla dno zapékací nádoby. Tvrdý sýr nastrouháme na hrubší nudličky. 

Zapékací misku vymažeme sádlem. Dno pokryjeme nakrájenou cibulí, na kterou rozložíme připravené kotlety. Na každou kotletu dáme 1 - 2 plátky šunky (šunkového salámu). Nakonec vše zasypeme vrstvou strouhaného sýra a stejnoměrně zalijeme šlehačkou, která by se měla přes vrstvu sýra vsáknout dovnitř.

Kotlety se sýrem a šlehačkou pečeme v předehřáté troubě na střední teplotu, nejprve zespodu a až později z obou stran, nejlepší je mít pekáček zakrytý, aby se nepřipálil sýr. Při pečení proto hlídáme jeho barvu a podle potřeby upravujeme teplotu. Zapékáme přibližně 1 hodinu, rozteklý sýr by měl být v závěru lehce hnědý a v pokrmu jen málo tekutiny. Cibule pustí dostatek šťávy, která se spojí se sosem z masa a šlehačkou. Vznikne velmi hustá omáčka s kousky cibule, která má výraznou chuť a s masem i sýrem se výborně doplňuje. Podáváme s vařeným bramborem, zeleninou nebo kompotem.

Žádné komentáře