RECEPTY OD MARUŠKY

Právě je : - Přeji Vám hezký zbytek dne a děkuji za návštěvu...

Dnes je .

Moučníky

Makový koláč

Suroviny: 25 dkg hladké mouky, 2 lžíce cukru, 17 dkg másla, 1 vejce.

Postup: Mouku smícháme s cukrem a promneme s plátky másla. Přidáme vejce a uhněteme těsto. Pokud těsto nedrží pospolu, přidáme 1 - 2 lžíce mléka. Na pracovní desce prohněteme, přikryjeme fólií a necháme nejméně 30 minut odpočinout.

Maková náplň: 15 dkg máku, 15 dkg moučkového cukru, sklenka mléka, 3 lžíce medu, mandlové plátky, rozinky, vlašské ořechy, citrónová kůra (kandovaná), 1 vejce.

Postup: Mletý mák vsypeme do kastrolku, zalijeme přiměřeným množstvím mléka (musí ho být jen tolik, aby se mák navlhčil, ale nebyl tekutý, stačí 1 menší sklenka). Mák s mlékem přivedeme k varu a odstavíme ze sporáku. Necháme mák nasát mléko, náplň získá hustější konzistenci. Do teplé makové náplně přidáme mandlové plátky, sekané vlašské ořechy, med a kandovanou citrusovou kůru.

Když náplň prochladne, přidáme celé vejce a důkladně promícháme. Náplň nalijeme na koláčové těsto a rozhrneme ji do všech stran.

Těsto ve formě vidličkou propícháme, aby se nedělaly vzduchové bubliny a koláč se nezvedal z formy.

Do formy dáme pečící papír, koláč se bude lépe vyndavat z formy. 

Pečeme v předehřáté troubě, kterou nastavíme na 180 °C a koláč pečeme asi 40 minut.

Druhá varianta makového koláče vypadá trochu víc slavnostněji. Pečeme ho v malé dortové formě a na povrch vykrájíme z těsta ozdobné tvary a upečeme.

 

 

 

 

Žádné komentáře